Vuonna 2027 Suomi-Seura ry täyttää 100 vuotta.
Sen kunniaksi kutsumme sinut jakamaan muistosi seurasta.
Suomi-Seura ry perustettiin Helsingissä vuonna 1927 vahvistamaan yhteyttä maailmalle lähteneiden ja Suomen välillä. Lähes sadan vuoden aikana tuo tehtävä on saanut monia muotoja, mutta ydin on säilynyt: Suomi-Seura yhdistää suomalaisia maailmalla, vahvistaa yhteyttä Suomeen ja tekee ulkosuomalaisten elämää näkyväksi Suomessa.
Suomi-Seura ry:n tarina elää ihmisissä, kohtaamisissa, yhteisöissä ja kokemuksissa ympäri maailmaa. Se elää hetkissä, joissa maailmalla asuva suomalainen on löytänyt yhteyden Suomeen, saanut neuvoja arjen kysymyksiin, tavannut muita suomalaisia, lukenut Suomen kuulumisia tai ollut mukana vaikuttamassa ulkosuomalaisten yhteisiin asioihin.
Muistosi voi olla pieni tai suuri, vanha tai tuore, hauska, koskettava, arkinen tai yllättävä. Ehkä muistat Suomi-Seuran tapahtuman tai Suomi-Seuraan liittyvän hetken, jolloin yhteys Suomeen tuntui merkitykselliseltä. Myös muutama lause, yksittäinen hetki tai lyhyt tarina on arvokas.
Valokuva kertoo usein enemmän kuin tuhat sanaa. Siksi toivomme muistojen rinnalle myös kuvia, jotka liittyvät Suomi-Seuran toimintaan, tapahtumiin, kohtaamisiin sekä arjessa että juhlissa vuosien varrelta. Tai ehkä haluat ottaa juuri nyt selfien ja kertoa, mitä Suomi-Seura merkitsee sinulle tänään. Muistathan lähettää vain kuvia, joiden käyttöön sinulla on oikeus. Jos kuvassa näkyy tunnistettavia henkilöitä, huomioithan heidän yksityisyytensä ja varmistat tarvittaessa, että myös heille sopii, että Suomi-Seura julkaisee kuvan. Vastaat itse lähettämäsi aineiston käyttöoikeuksista.
Näin osallistut
Jaa muistosi ja kuvasi Webropol-lomakkeella.
Lomake on suomeksi, mutta voit kirjoittaa muistosi suomeksi, ruotsiksi tai englanniksi. Valitse kieli, jolla tarinasi tuntuu luontevimmalta kertoa.
Miten muistoja käytetään?
Aineistoa hyödynnetään Suomi-Seuran toiminnan, erityisesti 100-vuotisjuhlavuoden viestinnässä: julkaisuissa, verkkosivuilla, sosiaalisen median kanavissa sekä tapahtumissa, tietenkin luvallasi.
Muistojen keruu on käynnissä ja jatkuu vuoden 2026 loppuun.
Lämmin kiitos, että olet mukana rakentamassa Suomi-Seuran 100-vuotisjuhlavuotta!
